Jak se starat o myčku

Kromě nádobí je potřeba čistit i myčku samotnou. Na první pohled se může zdát čistá, ale časem v ní zůstávají zbytky jídel a tvoří se vodní kámen a mastnota. A právě tyto nečistoty mají vliv na funkčnost spotřebiče. Myčka časem zhorší kvalitu mytí, navíc vás překvapí nepříjemným zápachem. Jak se tedy o svoji myčku na nádobí starat?

Jak myčku čistit

V každé myčce najdete filtr, který nečistoty zachycuje. Měli byste ho pravidelně čistit, ideálně jednou týdně. Tím se nečistoty nebudou roznášet po nádobí při dalších mycích cyklech. Pro jeho vyčištění filtr vyjměte, opláchněte pod tekoucí vodou, případně jej vyčistěte houbičkou či zubním kartáčkem s mycím prostředkem. Poté filtr vraťte.

V případě, že není nádobí ani přesto dokonale čisté, zkuste vyčistit také ostřikovací ramena, jejichž trysky mohou být ucpané zbytky jídel. Dalšími místy, kde dochází k usazování nečistot, jsou dvířka myčky a její těsnění. K jejich vyčištění vám bude stačit navlhčený hadřík s prostředkem na mytí nádobí.

Kromě pravidelné údržby byste měli jednou do měsíce dopřát myčce také čisticí cyklus. U nových myček můžete aktivovat samočistící program, u starší myčky stačí myčku zapnout prázdnou – ideálně na nejvyšší teplotu, přidejte také prostředek určený na mytí myčky. Před tím však vyčistěte filtr. Na trhu existuje nespočet čističů myčky, které Vám s důkladnou očistou pomůžou.

Jak si poradit s vodním kamenem?

V případě, že máte doma tvrdou vodu, budete si muset poradit také s vodním kamenem. Ten se usazuje jak ve vnitřních částech myčky, tak na nádobí, na němž tvoří matný povlak. I proto je třeba do myčky přidávat speciální sůl fungující jako změkčovač vody. Sůl se dávkuje podle tvrdosti vody. Čím je voda tvrdší, tím víc soli musíte přidat. To samé platí o přípravku na leštění, který aktivuje ochranu nádobí. A to zejména u sklenic, kde zabrání nečistotám a vodnímu kameni, aby se znovu usadily na čistém nádobí.

 

Zvolte správné mycí prostředky

Velmi důležitým faktorem při mytí nádobí v myčce je také volba správného mycího prostředku. Výběr je v současnosti opravdu pestrý.

 

Prášky do myčky

Hlavní výhoda prášků do myčky je v jejich flexibilitě v dávkování. Množství přípravku si odměříte podle síly znečištění a množství nádobí. Ačkoliv si prášek poradí i se silným znečištěním, není vhodný na mytí křehkého skla.

Gel do myčky

Gely do myčky můžete dávkovat stejně jako sypký prášek. Jeho výhodou je fakt, že s ním můžete umývat také křehčí nádobí, protože je při mytí šetrnější. Navíc se díky složený rozpustí celý.

Tablety do myčky

Tablety do myčky jsou nejběžnějším čistícím prostředkem. Jednoduše se dávkují a vyčistí i znečištěné nádobí. V jejich obsahu je také sůl s leštidlem, takže je už do myčky přidávat nemusíte.

2035_gg-aktivtab

 

 
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz